Czym są serwonapędy i jakie jest ich zastosowanie w automatyce przemysłowej?

Czym są serwonapędy i jakie jest ich zastosowanie w automatyce przemysłowej?

Systemy serwonapędowe stanowią jeden z najważniejszych elementów współczesnych aplikacji przemysłowych. Stosuje się w niemal każdym sektorze przemysłu: od zakładów produkcji ogumienia, przez przemysł spożywczy i higieniczny, aż po branżę automotive.

Jednym z najbardziej renomowanych dostawców serwonapędów na potrzeby Przemysłu 4.0 jest amerykańska firma Rockwell Automation. Znakomitą opinią cieszą się szczególnie serwonapędy marki Allen-Bradley z rodziny Kinetix, którym przyglądamy się w tym artykule.

W jakim celu stosuje się serwomotory i serwonapędy?

Serwomotory (serwosilniki) oraz serwonapędy to urządzenia przeznaczone do najbardziej zaawansowanych aplikacji napędowych. Najczęściej wykorzystują technologię CIP Motion (sterowania ruchem i programowania przez PLC klasy Logix, bez zewnętrznego kontrolera).

Serwonapędy i serwomotory umożliwiają kontrolowanie ruchu poszczególnych urządzeń, zarówno stałej prędkości, jak przyspieszenia i momentu. Stanowią bardzo ważne elementy systemu zautomatyzowanej produkcji, dlatego są powszechnie wykorzystywane we współczesnych aplikacjach przemysłowych.

Serwonapędy Rockwell Automation

Ponieważ serwonapędy pełnią kluczową funkcję w systemie automatyki, to ich wybór powinien być ściśle uzależniony od jakości wykonania, wydajności i niezawodności urządzeń. Pod każdym z tych względów wyróżniają się serwonapędy marki Allen-Bradley, należącej do renomowanej firmy Rockwell Automation.

Serwonapędy Allen-Bradley są rekomendowane przez ekspertów z uwagi na wysoką odporność na trudne warunki środowiskowe oraz uniwersalność zastosowania. Nie bez znaczenia jest również to, że oferują pełną integrację z oprogramowaniem sterującym.

Gama serwonapędów Allen-Bradley obejmuje urządzenia z trzech grup produktowych:

  1. Serwonapędy jednoosiowe– są to serwonapędy, w których każdy z napędów jest zasilany w sposób niezależny (nie ma wspólnego zasilania jedną szyną DC). Można tutaj wskazać na serwonapędy marki Allen-Bradley Kinetix 5100 (komunikujące się ze sterownikami Allen-Bradley za pośrednictwem portu Ethernet/IPO – nie wykorzystują CIP Motion). Serwonapędy jednoosiowe mogą również współpracować ze sterownikami innych producentów poprzez wbudowane we/wy, jak i pracować samodzielnie (posiadają 99 wbudowanych, programowalnych rejestrów indeksowych). Warto wspomnieć także o serwonapędach Kinetix 5300, które wykorzystują CIP Motion, wyróżniając się przy tym kompaktową budową (bez problemu zmieszczą się w typowej szafie sterowniczej). Ważną zaletą tych serwonapędów jest również możliwość współpracy z silnikami TLP, co znacząco obniża koszty wdrożenia aplikacji.
  2. Serwonapędy wieloosiowe– w tym przypadku mamy do czynienia z serwonapędami pracującymi na wspólnej szynie DC. Stosuje się je wtedy, gdy podstawowym celem jest uproszczenie dystrybucji zasilania systemu, w tym przy wykorzystaniu wszystkich możliwości sterowania serwonapędami za pośrednictwem CIP Motion. W tej grupie serwonapędów na szczególną uwagę zasługuje model Kinetix 5700 – najbardziej zaawansowany serwonapęd dostępny w ofercie Rockwell Automation. Kinetix 5700 oferuje rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, jest wyposażony w wydajne, zaawansowane regulatory adaptacyjne, umożliwiając obsługę wszystkich rodzajów silników w ofercie Rockwell Automation. Dodajmy, że serwonapędy Kinetix 5700 są przeznaczone do średnich i dużych aplikacji, wyróżniając się bardzo krótkim czasem uruchomienia.
  3. Serwonapędy hybrydowe– jak nietrudno się domyślić są to serwonapędy, które łączą w sobie cechy i zalety modeli jedno- i wieloosiowych. W gamie urządzeń Rockwell Automation reprezentują je serwonapędy z rodziny Kinetix 5500. Mogą one pracować w trybie Stand-Alone (tak jak Kinetix 5300). Istnieje również możliwość połączenia dwóch lub większej liczby napędów wspólną szyną DC (jak w przypadku Kinetix 5700). Serwonapędy Kinetix 5500 należą do najmniejszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku, szczególnie w relacji do oferowanej mocy. Warto dodać, że model ten posiada regulatory adaptacyjne, oferując możliwość realizowania podstawowych funkcji bezpieczeństwa z wykorzystaniem sieci Ethernet/IP.

Rozwiązania RAControls

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani inwestycjami w obszarze szeroko rozumianej automatyzacji, chcący zwiększyć wydajność swoich zakładów, podnieść poziom bezpieczeństwa i ograniczyć koszty zatrudnienia, powinni zacząć od znalezienia partnera zapewniającego kompleksowe wdrożenie optymalnych rozwiązań – w tym w dziedzinie serwonapędów.

Takim partnerem dla swoich klientów jest RAControls – promotor innowacji w przemyśle, oficjalny przedstawiciel renomowanej firmy Rockwell Automation i dostawca technologii marki Allen-Bradley. Oferta RAControls obejmuje m.in. serwonapędy i serwomotory Kinetix. Po szczegóły zapraszamy na stronę https://racontrols.pl/.