Jakich materiałów używa się do spawania?

Jakich materiałów używa się do spawania?

Spawanie to technika, która ma na celu połączenie ze sobą różnych materiałów. Jest najczęściej stosowana do metali, w tym przede wszystkim do stali. Spawanie pozwala szybko zespolić ze sobą dwa materiały, jednak w tym celu należy dodatkowo wykorzystać odpowiednie materiały spawalnicze. Ich wybór zależy od wybranej metody spawania oraz efektu, jaki chcemy za jej pomocą uzyskać. Oto trzy najpopularniejsze w branży materiały spawalnicze.

Uniwersalne elektrody otulone

Elektrody otulone to uniwersalne materiały spawalnicze, które są najczęściej wykorzystywane do wykonywania prac montażowych w przemyśle maszynowym, okrętowym, a także do spawania zbiorników i kotłów. Są to materiały przeznaczone do spawania konstrukcji wykonanych głównie ze stali niestopowych oraz niskostopowych. W ich składzie znajdują się takie substancje, jak m. in. węgiel, mangan, krzem, siarka, a także fosfor.

Wśród elektrod otulonych wyróżniamy zarówno te uniwersalne, jak i średniootulone i rutylowo-celulozowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Są często wybierane do spawania elementów ze stali galwanizowanej lub materiałów, które uległy lekkiej korozji.

Inne elektrody otulone to także celulozowe, przeznaczone do spawania rur i rurociągów, grubootulone do spawania grubych elementów wykonanych ze stali konstrukcyjnej, a także elektrody rutylowo-zasadowe dedykowane spawaniu warstw przetopowych. W spawalnictwie używa się także elektrod rutylowo-kwaśnych, które doskonale nadają się do łączenia elementów, które uległy korozji.

Oprócz elektrod do stali niestopowych i niskostopowych, w sprzedaży dostępne są także elektrody do stali trudnordzewiejącej. Te materiały spawalnicze posiadają bardzo wysoką wytrzymałość, mogą być stosowane w wysokich temperaturach. Wśród elektrod otulonych warto wymienić także materiały spawalnicze przeznaczone do spawania stopów niklu, miedzi, żeliwa, aluminium, a także elektrody przeznaczone do naprawiania i regeneracji.

Druty do spawania metodami MIG/MAG oraz pręty TIG

Kolejnymi, często wykorzystywanymi w branży spawalniczej materiałami są druty i pręty. Druty to materiały spawalnicze przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Między sobą różnią się gatunkiem, grubością, wielkością szpuli, a także przeznaczeniem. Właściwy drut można wybrać, kierując się prostą zasadą – im grubszy jest materiał, który będziemy poddawali procesowi spawania, tym grubszy powinien być także drut.

Do spawania metodą TIG przeznaczone są natomiast pręty. Są to materiały spawalnicze, które powinny charakteryzować się wysoką czystością metalurgiczną oraz posiadać doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Wybór prętów do spawania metodą TIG jest obecnie bardzo szeroki i zróżnicowany, przez co, w razie wątpliwości, warto skorzystać z fachowego doradztwa. Można je uzyskać u profesjonalnych dystrybutorów materiałów spawalniczych, do których w Polsce należy PGH. Warto także wiedzieć, że elektrody, druty i pręty to nie jedyne materiały spawalnicze, jakie są dostępne w sprzedaży. Oprócz nich istnieją jeszcze druty rdzeniowe oraz topiki.