Krosno i jego atrakcje: na tropie szklanych wyrobów

Krosno i jego atrakcje: na tropie szklanych wyrobów

Huta szkła stała się jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Krosna. Udostępniona do zwiedzania, szybko stała się magnesem przyciągającym do miasta liczne wycieczki. Co można zobaczyć w tym wyjątkowym zakładzie? Co warto wiedzieć na jego temat?

Z dziejów hutnictwa szkła

Krosno stało się ważnym ośrodkiem produkcji szkła w latach 20. XX wieku. Dynamiczny rozwój tej dziedziny gospodarki sprawił, że Krosno dość szybko awansowało do największych ośrodków hutnictwa szkła w Europie. Produkowane tu szkło użytkowe i ozdobne stało się cenione w całym świecie, a na terenie miasta powstało wiele zakładów związanych z hutnictwem szkła oraz ze szklanymi wyrobami.

Krośnieńskie Huty Szkła S. A. KROSNO

To największy zakład zajmujący się produkcją szkła, jakim może się pochwalić Krosno. Ta huta to legenda oraz duma miasta, której historia rozpoczyna się w 1923 roku. To właśnie wtedy przystąpiono do budowy huty, która z czasem stała się najważniejszym zakładem przemysłowym na terenie miasta. Od 1924 roku huta zajęła się produkcją szkła, znanego i cenionego na całym kontynencie. Szkło formowane ręcznie stało się wizytówką tego zakładu, o którego popularności świadczyć może ogromna liczba punktów sprzedaży na terenie całego kraju.

W Centrum Dziedzictwa Szkła

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Krosna stało się Centrum Dziedzictwa Szkła. To interaktywne muzeum pozwala na zapoznanie się z dziejami hutnictwa szkła, a jednocześnie w ciekawy sposób przedstawia proces powstawania szklanych wyrobów. Na turystów czekają tu dwa obiekty: budynek główny oraz piwnice przedprożne. W budynku głównym można zdobyć wiedzę na temat procesu produkcji szkła oraz wziąć udział w ciekawym pokazie. Każdy turysta może też podjąć się próby stworzenia własnego wyrobu ze szkła lub też jego ozdobienia. W budynku tym urządzane są również czasowe wystawy, a dodatkową atrakcją jest sklep ze szklanymi wyrobami. Najciekawsze dzieła sztuki szklanej ujrzeć można jednak w krośnieńskich piwnicach przedprożnych. Znajdują się tu m. in. dzieła Borowskich i Marajów, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie wycieczki do Krosna. Prezentowane są tu również szklane wyroby znanych marek, dzięki którym Krosno i jego „szklane centrum” stają się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów.

Krosno, zwane dumnie „miastem szkła”, jest miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Wycieczki po jego terenie mogą każdemu sprawić wiele radości, a ciekawe zabytki architektury i techniki robią ogromne wrażenie. Krosno to idealne miejsce dla każdego turysty, który w czasie wędrówek po Polsce szuka niebanalnych atrakcji i cennych pamiątek z dawnych czasów.