Rzepy – czym są i w jaki sposób stały się popularne na całym świecie?

Rzepy – czym są i w jaki sposób stały się popularne na całym świecie?

Bardzo często słysząc o rzepach, na myśl przychodzi od razu branża obuwnicza, a dokładniej określone pozycje uwzględniające buty dziecięce. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak ważną rolę materiał ten odgrywa w innych sektorach niekoniecznie powiązanych z odzieżą. Określa się go wtedy mianem rzepu samoprzylepnego, wyposażonej z jednej strony w specjalny klej. W poniższym wpisie postaramy się wytłumaczyć, z czego wykonuje się rzepy oraz wskażemy kilka przykładów ich przeznaczenia. Zapraszamy!

Czym jest rzep samoprzylepny?

Rzep samoprzylepna to materiał stworzony w celu ułatwienia montażu i demontażu różnych przedmiotów. Bazując na przykładzie samych butów dziecięcych da się zauważyć, w jakim stopniu zastępują one wiązanie we wczesnym wieku przedszkolnym oraz jak sprawnie przebiega odłączenie jednej ich części od drugiej.

Za wynalazcę rzep uważa się George’a de Mestral – to człowiek kojarzony z inżynierią i projektowaniem, choć omawiany materiał wraz z jego właściwościami odkrył podczas wakacyjnego wypoczynku. W trakcie spaceru napotkał on na rosnący łopian, który drażniąc go przyczepiał mu się do ubrań. Zbadanie tej rośliny pomogło mu opatentować właśnie rzep, której ludzkość używa obecnie do wielu celów. Oczywiście, produkty te wykonuje się obecnie nieco inaczej niż jeszcze sto lat temu, a ma to na celu poprawę wytrzymałości oraz trwałości w czasie użytkowania.

Jak dzielimy rzepy samoprzylepne?

Nie da się ukryć, iż rzep z klejem jest aktualnie bardzo popularnym w wielu branżach materiałem. Być może przesadzone jest określanie jej zaawansowanym produktem przemysłowym, jednak w zależności od rodzaju bywa często używana do rozmaitych celów. Aby móc swobodnie złączyć ze sobą dwie powierzchnie, należy dobrać odpowiednio dwa rodzaje rzep: haczyki i pętelki. Jeden typ nigdy nie złączy się ze sobą, o czym koniecznie należy pamiętać. Przez wzgląd na swoją budowę, produkty te możemy podzielić na:

  • Rzepy na wymiar – to materiały wyglądem przypominające taśmy samoprzylepne. Obie powierzchnie zwinięte są na nawoju, a część klejąca z jednej strony pokryta jest specjalną powłoką izolującą.
  • Wykroje z rzepu – producenci decydują się również na stworzenie wykrojów, realizowanych w zależności od zapotrzebowania klienta. Mogą kształtem przypominać kółeczka, kwadraciki bądź nawet krótkie paski.

Zastosowanie rzepów samoprzylepnych

Rzepy coraz częściej możemy spotkać w reklamie i poligrafii. Warto zwrócić uwagę chociażby na zwyczajne teczki, a raczej ich zapięcia. Zamiast zatrzasków, klipsów czy gumek producenci tego typu wyrobów zdecydowanie bardziej preferują rzepy. Są one trwałe i zawsze gwarantują prostotę użytkowania. Popularnym zastosowaniem rzepów jest również rozwieszanie przy ich użyciu banerów różnego typu. Mogą to być formy reklamowe bądź też plakaty przeznaczone do nauki dzieci. Mówiąc o zastosowaniach rzepów, nie można nie wspomnieć o branży obuwniczej oraz odzieżowej – tam materiały te biorą udział nie tylko w kontekście butów dziecięcych.