Klej UV – czym się charakteryzuje i do czego się go używa?
Klejenie to bardzo popularna czynność, z którą możemy spotkać się niemal w każdej dziedzinie życia. Z różnego rodzaju klejami ma się styczność już od najmłodszych lat. Najpierw zaczynamy używać ich w szkole jako małe dzieci, a następnie bardziej zaawansowane rodzaje służą nam do celów montażowych i łączeniowych. Do specjalistycznej grupy tych aplikatorów zalicza się kleje UV. To zdecydowanie asortyment wymagający większej precyzji montażowej oraz ogólnej wiedzy w kontekście jego stosowania. W poniższym wpisie zdradzimy czym charakteryzuje się ten rodzaj klejów i wyjaśnimy, do czego się go stosuje.
Czym jest klej UV?
Kleje UV określane są przez wielu mianem specjalistycznych aplikatorów stosowanych na wymagające powierzchnie. Sama struktura kleju zapewnia niewidoczne gołym okiem łączenia, a to z kolei sprawia, że można używać tych aplikatorów do naprawdę specjalistycznych zastosowań. Klej po nałożeniu na powierzchnię musi zostać dodatkowo utwardzany światłem UVA. Powoduje to, iż samo łączenie jest mocne i wytrzymuje naprawdę wiele. Wybór samego aplikatora również nie należy do łatwych. Nawet w przypadku teoretycznie tego samego przeznaczenia, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry czynnika, jak chociażby moc łączenia.
Jak przygotować się do klejenia?
Uznajmy, że dany aplikator będzie służył nam do klejenia szkła. Warto więc przy wyborze samego typu zwracać uwagę wyłącznie na kleje uv do szkła. To bezapelacyjnie najważniejszy czynnik, który może świadczyć o późniejszym rezultacie końcowym.
Sama powierzchnia łączona również wymaga specjalnego przygotowania. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu materiału przed klejeniem, gdyż każdy niechciany element znajdujący się na powierzchni łączonej, może pogorszyć jakość samego klejenia. Szkło powinno zostać przede wszystkim odtłuszczone oraz wyschnąć na chwilę przed samym klejeniem. Do tego celu używa się różnego rodzaju preparatów dostępnych na wielu sklepach internetowych. Nakładanie warstwy klejącej powinno odbywać się w pełnym skupieniu i z zachowaniem maksymalnej dokładności.
Najważniejszym krokiem jest jednak użycie samej lampy, która niekiedy określana jest także mianem promiennika. To swego rodzaju aktywator kleju, bez którego ten nie uzyska żadnych właściwości łączeniowych.
Do jakich materiałów można użyć kleju UV?
Z reguły przyjmuje się, że klejów UV używamy do szkła. Jest to materiał stosunkowo trudny i to właśnie tego przykładu używa się do podkreślenia właściwości konkretnego aplikatora. Niemniej jednak, z klejów UV możemy również korzystać w przypadku łączenia drewna, metali czy nawet kamienia. Dotyczy to także tworzyw sztucznych, takich jak chociażby PVC.
Najnowsze lampy do utwardzania mogą poradzić sobie z uwolnieniem właściwości kleju nawet w kilka sekund. Jest to więc precyzyjna, ale i szybka metoda łączenia wymagających powierzchni. Mimo wszystko, przez podejściem do jakiegokolwiek klejenia zalecamy kontakt ze specjalistą. Podpowie nam on, jaki typ kleju sprawdzi się najlepiej i dlaczego akurat UV będzie najlepszym rozwiązaniem dla trudnych materiałów.