Przenośniki przemysłowe w procesie logistycznym – najpopularniejsze rozwiązania i ich charakterystyka 

Przenośniki przemysłowe w procesie logistycznym – najpopularniejsze rozwiązania i ich charakterystyka 

Przenośniki przemysłowe pozwalają na szybki i wydajny transport ładunków po stałym torze. Mogą one posiadać zróżnicowaną konstrukcję w zależności od potrzeb oraz specyfiki danej linii produkcyjnej i przenoszonych na transporterach towarów. Jakie przenośniki przemysłowe powinny znaleźć się w zakładzie produkcyjnym czy magazynie? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, jednak optymalnie dopasowane przenośniki przemysłowe mogą zdecydowanie podnieść wydajność procesów wytwórczych, a także mechanizmy kompletacji i składowania produktów. Co więcej, odpowiednie przenośniki zmniejszają ryzyko uszkodzeń towaru, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Przenośniki dla usprawnienia i zwiększenia wydajności logistycznej

Przenośniki przemysłowe to urządzenia służące do transportu bliskiego, czyli do przemieszczania produktów po określonej trasie. Współczesny rynek oferuje bogatą paletę tego typu rozwiązań. Aby właściwie dobrać przenośniki, należy przede wszystkim dokładnie określić potrzeby oraz cele przedsiębiorstwa pod tym kątem, biorąc pod uwagę specyfikę jego działalności. Warto pamiętać, że zastosowanie tego typu urządzeń związane jest w głównej mierze z automatyzacją procesów produkcyjnych, dążeniem do ich usprawnienia, a w konsekwencji do zwiększenia wydajności i jednoczesnego zmniejszenia kosztów operacyjnych. Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych i zarazem najbardziej popularnych przenośników przemysłowych powszechnie stosowanych w większości zakładów produkcyjnych.

Przenośniki taśmowe – lekkie, lecz solidne

To rozwiązanie transportuje towary za pomocą taśmy, która może być wykonana na przykład z gumy, tworzywa sztucznego o dużej elastyczności, nylonu itp. Przenośniki taśmowe charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. To, co je wyróżnia, to na pewno niskie zużycie w trakcie eksploatacji, co automatycznie przekłada się na ich długą żywotność. Ponadto cechuje je również:

  • wysoka odporność na oleje
  • wytrzymałość na pracę w wysokich temperaturach
  • możliwość wydajnego transportu ładunków sypkich
  • łatwość przenoszenia ładunków na inną wysokość

 Przenośniki taśmowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w branżach rolno-spożywczych, farmaceutycznych i budowlanych.

Przenośniki łańcuchowe – uniwersalne o długi czasie eksploatacji

Przenośniki łańcuchowe wykorzystywane do transportu bliskiego są szczególnie przydatne w rozwiązaniach logistycznych firm działających z branży rolno-spożywczej oraz motoryzacyjnej, a także w przemyśle recyklingowym. Głównym atutem rozwiązań łańcuchowych jest możliwość transportowania zarówno palet, jak i pojemników. Ponadto metalowe elementy głównego mechanizmu przenośnika łańcuchowego charakteryzują się długą żywotnością.

Przenośniki rolkowe do transportu towarów dużych gabarytowo

W wielu zakładach produkcyjnych i logistycznych w procesach transportowych wykorzystuje się przede wszystkim palety. Do ich bezpiecznego przenoszenia stosuje się specjalnie do tego przystosowane przenośniki rolkowe. Rozwiązania te wykorzystują w tym celu rzędy obracających się rolek, które są w stanie transportować towary o naprawdę dużej wadze. Przenośniki rolkowe tego typu są nieodłącznym elementem magazynów automatycznych, gdzie ściśle współpracują z układnicami.

Przenośniki rolkowe do lżejszych zadań

Tego typu przenośniki rolkowe wykorzystuje się najczęściej do transportu pojemników, kartonów czy paczek zazwyczaj w przedsiębiorstwach z branży elektronicznej oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przenoszenie ładunków o niedużych rozmiarach. Zaletą tego typu rozwiązań są w głównej mierze szerokie możliwości konfiguracyjne oraz niskie koszty eksploatacyjne.