Klimatyzatory naścienne – czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Klimatyzatory naścienne – czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Klimatyzator naścienny to wydajne i estetyczne urządzenie, które ułatwia życie w upalne dni. Można za jego pomocą skutecznie schłodzić pomieszczenie i utrzymywać komfortową temperaturę, która korzystnie wpływa na samopoczucie. W artykule omówimy, jak działa klimatyzator naścienny, jakie są jego zalety oraz jak dokonać właściwego wyboru podczas zakupu klimatyzatora naściennego.

Typy klimatyzatorów

Poznaj sposób działania klimatyzatora oraz funkcje takiego urządzenia, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

W mieszkaniach najczęściej stosowane są dwa typy klimatyzatorów:

  • Klimatyzatory typu split, czyli urządzenia składające się z dwóch jednostek – jednej umieszczonej na zewnątrz budynku i jednej zamontowanej wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzatory typu split są stosunkowo łatwe w montażu, ciche, estetyczne oraz ekonomiczne i ekologiczne w eksploatacji. Zapewniają skuteczne chłodzenie pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.
  • Klimatyzatory przenośne to mobilne urządzenia wyposażone są w kółka i rączkę ułatwiającą transport. Wymagają zainstalowania przewodu odprowadzającego ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Niestety są ciężkie, duże, więc zajmują miejsce w pomieszczeniu, zużywają więcej energii niż klimatyzatory naścienne i bardziej hałasują.

Wybór konkretnej opcji zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jednak to przede wszystkim urządzenia montowane na ścianie spełniają najlepiej swoje funkcje.

Zalety naściennych klimatyzatorów

Klimatyzator naścienny oszczędza cenne miejsce, ponieważ jednostka wewnętrzna jest montowana bezpośrednio na ścianie. Ponadto współczesne modele mają uniwersalny, minimalistyczny design, pasujący do każdego wnętrza oraz dużą moc, która pozwala na szybkie i bardzo efektywne chłodzenie pomieszczenia.

Jeśli wybierzesz urządzenie renomowanej firmy, nowoczesne i wyposażone w dodatkowe funkcje, w Twoim mieszkaniu nie tylko będzie panowała komfortowa temperatura, ale także jego mieszkańcy będą czuli się lepiej. Chociaż klimatyzator kojarzy się głównie z chłodzeniem, może mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu.

Przede wszystkim nowatorskie urządzenie, takie jak klimatyzator split SAKAI lub MISHIMA polskiego producenta Thermoval filtruje powietrze. Oznacza to, że usuwa z niego zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki roślin, alergeny, wirusy czy bakterie. Dzięki temu jest ono czystsze i zdrowsze.

Klimatyzator może również regulować wilgotność powietrza. W przypadku nadmiernej wilgotności może je osuszyć. Nadmiernie wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co także może wpłynąć negatywnie na samopoczucie mieszkańców. Urządzenie to może pomóc także w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z mieszkania, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu jest dużo zwierząt domowych albo przygotowuje się dania z dodatkiem bardzo aromatycznych przypraw. Warto jednak pamiętać, żeby dbać o regularne czyszczenie filtrów w klimatyzatorze, by faktycznie wykorzystać jego funkcje oczyszczające.

Kupujesz klimatyzator? Oto, na co jeszcze warto zwrócić uwagę!

Przy wyborze klimatyzatora naściennego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak:

Powierzchnia pomieszczenia

Należy dopasować moc urządzenia do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie ono działać. Im większe pomieszczenie, tym większa moc klimatyzatora będzie potrzebna.

Wydajność energetyczna

Klimatyzatory naścienne różnią się wydajnością energetyczną, dlatego przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Klimatyzator w klasie A++ czy A+++ nie sprawi, że Twoje rachunki za prąd gwałtownie wzrosną. Poza tym warto pamiętać, że w domach zasilanych z paneli fotowoltaicznych użytkowanie klimatyzatora może być w ogóle niezauważalne, gdy chodzi o rachunki za prąd.

Poziom hałasu

Latem klimatyzator pracuje przez długi czas, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, który generuje. Ciche urządzenia sprawdzą się nawet w tych pomieszczeniach, w których ważna jest komfort akustyczny, na przykład w sypialni.

Funkcje dodatkowe

Klimatyzator może działać także jako nawilżacz powietrza, oczyszczacz powietrza, może mieć funkcję sterowania zdalnego z aplikacji w telefonie. Zwrócić uwagę na te opcje i wybierz urządzenie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom.

Montaż

Ten najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie, polecanej przez producenta urządzenia. W przeciwnym razie klimatyzator może nie działać prawidłowo albo gwarancja na urządzenie nie zostanie uznana. Montaż klimatyzatora sprawdzonej ekipie zajmie zaledwie kilka godzin.